недеља, 30. децембар 2012.

Четири јахача апокалипсе


Зогића станови
Мокра Гора - дец. 2007 год
Србија је земља са много врхова преко 2000 мнв, међутим скоро сви да се налазе у области где неки други људи и даље уче своју децу вечној тактици владања светом, завади па владај.
Ако се овом приликом задржимо у зони, пре свега менталног здравља, видећемо Четири величанствена врха Централне Србије који се издижу изнад овог елегантног на почетку текста споменутог броја.
Нарочита је част ходати њима када завлада бела пустиња. Када ветар и мраз учине очи сузним, а прсте промрзлим.

Први од четири јахача је врх Поглед, смештен на југу, на Мокрој Гори и достиже висину од 2154м. Његов најближи сусед, Белег са 2006м, станује неколико стотина метара јужније. Раздваја их седло преко којег прелази, за оне који то виде, граница између Црне Горе и Србије. Погледу се најлакше прилази из села Драга, лоцираног изнад магистралног пута који повезује Нови Пазар са Рожајима. Наћи пит кроз село, као и одвајање за планину прави је мали подвиг, лутање је загарантовано. Право исходиште за најудаљеније делове планине, пошто се предходно реше све шумске раскрснице и пронађу све планинске стазе, јесте планинарска кућа ПД Санџак (1334м).  Од планинарске куће, топлог уточишта сакривеног међу високим боровима, треба се најпре вратити до шумских путева и места где се утоварује грађа - Косово раван. Одавде се навише може ићи директним, "зимским" путем како га домаћини називају или нешто дужим околним, "летњим" путем. Дужи пут вуче преко напуштених Зогића станова. Путеви се наново спајају на широким ливадама нешто испод већ споменутог седла.
Свеједно је који се пут изабере, крај је забачен и прелеп, скијање је доста питомо углавном С1. Један од главних ски детаља налази се на спусту кроз шуму испод Зогића станова С2+, међутим најлепши доживљај у планини је ноћно скијање. Клизити шумским путевима под светлошћу чеоне лампе, док се високи четинари надвијају и пролећу поред...нешто је што се памти за цео живот.
Приступ М.Гори
Врх Поглед


Те јесени смо стварно поранили :). 
Владимир Филиповић на силаску са Белега 2006м
Други јахач налази се нешто северније од предходног и углавном је по имену добро познат. Панчићев врх 2017м, живи и баш добро ради на планини Копаоничкој. Да није тако лепо насељен хотелима био би изазован из свакок угла. Садашњи случај је такав да је врх углавном лако приступачан и то из неколико праваца. Од лакших варијанти једино из Туристичког насеља је нешто занимљивије. Међутим право лице овога јахача сачувано је на истоку, још увек жичарама не загађено. Исходиште за ову страну је споменик Мрамор у Брзећу,  лоциран на изласку из места у правцу Лепосавића. Пут ка висинама у почетку је јасан, колски пут, да би даље наставио широким отворених ливада. Спуст од око 900м висинске разлике може се направити или истим путем или преко ски стазе Крчмар у дно Дубоке, а одатле шумским путем који прати речицу до полазне тачке. Техники, цела тура не прелази С1-С2.
Источне падине Копаоника
Скијање у предсезони
Крчмар - нов. 2008 год.
На самом Панчићевом врху налази се маузолеј овог великана. Маузолеј је опасан жицом и забрањен му је приступ.
Предпостављам да је неком фрка ако се читају речи Јосипа Панчића упућене српској омладини, а које се притом налазе на плочи: "Да ће тек дубоким упознавањем и проучавањем природе наше земље показати колико воле и поштују своју отаџбину!"  
Припрема.
Караула у Топлом долу
Последња два Јахача, налазе се на далеком истоку земље и живе као комшије на Старој планини. Миџор 2168м и нешто северније позициониран Дупљак 2082м. Имао сам среће да се врзмам по њиховом комшилуку пре него су се градски људи доселили. За сад се ова симпатична дружина, људи из града, држи гребенског језичак око Бабиног зуба. Докле ће догурати са експанзијом!? Остаје да видимо.
Знам да је све то добро за локалну заједницу, раст и развој али начин на који ми то радимо...некако ми не улива поверење.
До ових Јахача класична тура иде од пл.дома Бабин Зуб па преко Жаркове чуке и Три кладенца у десно према Миџору или лево преко седла Вучије јаме на Дубпљак. Једне смо зиме урадили и пробну туру изласка на Дупљак из Големе реке, међутим све се то показало као поприлично монотоно.  За Дупљак бих препоручио класичну варијанту преко Три кладенца, тежине до С2. Миџор са друге стране пружа један од јединствених доживљаја. Условом је да се се крене из села Топли До, одавде се може ићи источном "рокерском", тежом или западном "фенси", лакшом варијантом. У оба случаја у силаску са врха до полазне тачке има око 1400м висинске разлике, које се осим последњих 100 метара лако да одскијати по широком гребену.
"Фенси" варијанта је заправо класична Алпска тура. Лаган ранац, кувана домска храна, топли кревет, кредитна картица, милина једна. Тура у овом случају изгеда на следећи начин, из Топлог дола до пл. дома Бабин зуб на спавање и клопу. Сутра дан класичном варијантом преко Три кладенца на плато, а пото и врх Миџора одатле спуст јужним гребеном. "Рокерска" варијанта је све исто само у супротном працу плус шатор и хладан доручак.
Стара планина, негде око Три кладенца. март 2006 год
Фото: Радмила Пејовић
Миџор у правом лицу, вршни плато - март 2010 год
Најбитније за овакву ситуацију, да се боја скија и компаса слажу ;)
фото: Радослав Милојевић

Према Дупљаку

Хм..., ако не пењање онда би можда могло скијање
СИ страна Миџора
Све наведене туре држе се углавном технички лакшег терена попут шумских путева или широких и благих падина. Међутим физички су све веоме озбиљне, орјентацијски захтевне, а ако се узме у обзир чињеница да помоћ неће тек тако стићи, тражи се максималан опрез. Терен у основи није лавинозан али то не значи да се треба опустити по питању ове највеће опасности која прети турно скијашима.


Оцене у Tурно скијању, извор: Vyber skialpinistickych a lyziarskych tur, S.Klaučo;                                        Slovenija Turnosmučarski vodnik, I.Jenčić :

С1 - лак терен, широке и благе падине, шумски путеви
С2 - падине до 20 степ. нагиба без изразитих стрмих одсека
С3 - отворене, широке падине до 30-35 степ. или крађи стрми одсеци
С4 - до 45 степ. Експозиција није превелика
С5 - жљебови или кулоари са нагибом од 45 - 55 степ или 35 - 45 са великом експозицијом
С6 - преко 50 степ. са великом експозицијом или иначе око 55 степ.
С7 - скокови преко стена, слапова или ледничких пукотина са великом стрмином.

Тамо далеко...

четвртак, 13. децембар 2012.

Мењање перја

Прелаз из летњег у зимски мод
Долази зима, дуга и хладна. Затвори врата, упали ватру, пада први снег!
Скраћено би ови чувени стихови звучали: "Јеееее, зимске чаролије почињу!" :))

Зимски детаљ из Стокхолма, болдер скакаоница.